SZUKAJ
DODAJ
CZYTAJ
PROMOCJA
Sportznami.pl (15-11-2011 15:34)
Już pierwszy dzień treningowy to dla naszego organizmu rewolucja. Jeśli czujemy się po nim źle, śpiąco i ogarnia nas zmęczenie to dobrze. Takie objawy to normalna reakcja na wysiłek fizyczny. Zwłaszcza, kiedy od lat nic w tym kierunku nie robiliśmy.
Jak ustrzec się zakwasów?
Przed treningiem wykonujemy obowiązkową rozgrzewkę. Nie forsujmy organizmu na pierwszych zajęciach nawet, jeśli czujemy, że możemy szybciej, mocniej lub wyżej. Zwiększajmy obciążenie treningowe powoli i systematycznie. Po skończonym treningu poświęcamy kilka minut na stretching, czyli ćwiczenia rozciągające.
Jak przetrwać ciężkie dni?
Sen to najlepszy sposób na regenerację organizmu. Poparty odpowiednim żywieniem (o prawidłowym żywieniu dowiecie się więcej czytając poradniki z cyklu „Dwa łyki podstaw dietetyki”) szybko przywróci nam siły na kolejne treningi. Co robić, kiedy na drugi dzień oprócz zmęczenia pojawiają się zakwasy? Jeżeli ruchy nie sprawiają nam ekstremalnego bólu, warto „rozprostować kości”, a raczej rozgrzać mięśnie. Wykonajmy kilka ćwiczeń rozciągających zakwaszone partie naszego ciała lub lekki trening wytrzymałościowy z wyłączeniem obolałych mięśni. Możemy spróbować delikatnego masażu lub wybrać się na basen. Woda doskonale łagodzi ból i zmniejsza napięcie mięśniowe. Kąpiel raz w ciepłej, raz w zimnej wodzie powinna ukoić nasze cierpienie.
Metod i sposobów na walkę z zakwasami jest wiele. Nie wszystkie warte są opisywania. Faktem jest, że możemy jedynie załagodzić objawy i zapobiegać powikłaniom. Łącząc się w bólu z innymi „zakwaszonymi” osobnikami pamiętajmy! Kolejne treningi, a zwłaszcza ich regularność, pozwolą nam zapomnieć o zakwasach. A to, dlatego, że mięśnie łatwo adoptują się do wysiłku fizycznego.
Skąd się biorą zakwasy?
Do niedawna występowanie zakwasów przypisywano zaleganiu kwasu mlekowego w mięśniach. Na skutek intensywnej pracy beztlenowej rzeczywiście dochodzi to tego procesu. Dziś już jednak wiemy, że w godzinę po intensywnym wysiłku układ krwionośny odprowadza z mięśni większą część kwasu mlekowego. Czas ten może ulec wydłużeniu w zależności od stopnia wytrenowania zawodnika. A więc kwas mlekowy, nie może być sprawcą naszych niedomagań.
Co sprawia, że dzień po treningu czujesz się obolały?
Naukowcy uważają, że przyczyną odczuwania bólu są mikrourazy tkanki mięśniowej oraz reakcja obronna organizmu na stany zapalne komórek mięśniowych. Dzieje się tak w wyniku deficytu zapasów energii w mięśniach podczas intensywnego lub długotrwałego wysiłku fizycznego.
Tablica | ||
Robimy sześciopak- czyli coś o treningu mięśni brzucha Każdy z nas marzy o pięknie wyrzeźbionych mięśniach brzucha. Jednak... |
|
Papieros - Cichy zabójca Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem... |
|
Jak ubrać się na fitness? Każda z nas, bo to przeważnie aktywność lubiana przez panie... |
|
Pokonać Koronę Oceanów Pokonać Koronę Oceanów – jeszcze nikt w świecie... |
|
Masaż w sporcie Masaż jako dziedzina wiedzy i postępowania lekarskiego wywodzi się... |
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.