SZUKAJ
DODAJ
CZYTAJ
PROMOCJA
Natalia Polasik (13-12-2013 12:46)
Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie.
Nie od dziś wiadomo, że palenie jest silnie szkodliwe. Mówi się o tym wszędzie. Ludzie już nawet nie chcą o tym słuchać. Zaczynają tłumaczyć się, że ”…na coś trzeba umrzeć…” Ale czy to na pewno powód, dla którego warto palić?
Podczas palenia zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera negatywne działanie na organizm palacza. Oczywiście, prócz nikotyny, dym tytoniowy zawiera także tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.
Do najgroźniejszych z nich należą :
- Cyjanowodór (gaz używany do ludobójstwa w komorach gazowych)
- Kadm (metal ciężki)
- Aceton (rozpuszcza tkankę łączną)
- Arsen (trutka na szczury)
- Polon (pierwiastek radioaktywny)
- Chlorek winylu (używany do produkcji plastiku)
- Tlenek węgla (czad)
- Akrydyna (stosowana w produkcji barwników)
- Polon ( pierwiastek promieniotwórczy )
- Toluen ( rozpuszczalnik przemysłowy )
- Formaldehyd ( stosowany do konserwacji preparatów biologicznych np. żab )
- Ciała smołowate .
Obecnie wiadomo, że tytoń jest przyczyną co najmniej 25 grup chorobowych zagrażających życiu. Statystyki brzmią groźnie. Blisko 95% złośliwych nowotworów płuc występuje u osób palących. Osoby palące są nawet 20 razy częściej narażone na inne nowotwory układu oddechowego - jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani. Każdy wypalony papieros trzykrotnie zwiększa ryzyko nagłego zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu.
Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy).
Palenie ma swój negatywny wpływ również na sprawność fizyczną. Powoduje ono zwiększoną męczliwość organizmu, spadek siły mięśni, negatywny wpływ na wytrzymałość. Z badań warszawskiego laboratorium wynika, że sportowcy sięgający najczęściej po nikotynę to przedstawiciele dyscyplin kontaktowych i siłowych, jak podnoszenie ciężarów, piłka ręczna czy zapasy. Znacznie rzadziej u zawodników uprawiających dyscypliny szybkościowe i wytrzymałościowe - kolarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo czy pływanie. Spośród badanych sportowców (ok. dwa i pół tysiąca) obecność nikotyny zaobserwowano u 12-13% zawodników.
W Polsce jest prawie 10 mln palaczy. Codziennie przybywa około 500 w różnym wieku, co daje 200 tysięcy osób rocznie. Zapewne każdy z Nas chociaż raz w życiu miał okazję zapalić papierosa. Nie każdy jednak miał tyle silnej woli, by się jej oprzeć. Jeśli nigdy nie miałeś papierosa w ustach, niech tak zostanie. Nie bój się, nic dobrego Ciebie nie ominęło, niczego nie straciłeś, za to na pewno – wiele zyskałeś.
Oprócz tych wszystkich chorób, palenie wpływa też na naszą urodę.
Paznokcie są rozdwojone, ich płytka poszarpana i pożółkła. Włosy wysuszone, co powoduje ich osłabienie, brak blasku i sprężystości. Substancje smoliste zmieniają kolor szkliwa zębów na żółtawy, z czasem nawet brunatny. Pojawia się kamień nazębny. Cera starzeje się w szybkim tempie, skóra jest wysuszona. Włosy, oddech, ubranie przesiąknięte są zapachem tytoniu.
Gdyby ww. skutki palenia były widoczne od razu po zapaleniu pierwszego w życiu papierosa, zapaliłbyś? Decyzja zawsze należy do Ciebie.
Tablica | ||
Robimy sześciopak- czyli coś o treningu mięśni brzucha Każdy z nas marzy o pięknie wyrzeźbionych mięśniach brzucha. Jednak... |
|
Papieros - Cichy zabójca Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem... |
|
Jak ubrać się na fitness? Każda z nas, bo to przeważnie aktywność lubiana przez panie... |
|
Pokonać Koronę Oceanów Pokonać Koronę Oceanów – jeszcze nikt w świecie... |
|
Masaż w sporcie Masaż jako dziedzina wiedzy i postępowania lekarskiego wywodzi się... |
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.